Psáno kurzivou / Nina Berberovová

OWP19

Nový produkt

Autobiografie známé ruské básnířky, prozaičky, literární kritičky a profesorky princetonské univerzity.

Více informací

Cena250 Kč s DPH

-50%

499 Kč s DPH

Více informací

„Tato kniha není knihou vzpomínek. Je historií mého života, pokusem vyprávět o tomto životě v časovém sledu a odhalit jeho smysl. Milovala jsem a miluji život a neméně než život sám (ale ani ne více) miluji jeho smysl.“ N.B.

Autobiografie známé ruské básnířky, prozaičky, literární kritičky a profesorky princetonské univerzity Niny Berberovové, jež emigrovala z revolučního Ruska spolu s básníkem Chodasevičem v r. 1922 do Berlína, přináší nejen rekapitulaci autorčina života, ale též „neočarovaný pohled“ na každodenní život a přežívání ruské literární emigrace v Berlíně, Paříži a USA. Čtenáři nabízí nečekaně nesentimentální a kritické portréty autorčiných současníků, spisovatelů, básníků i politiků – Gorkého, Bunina, Bělého, Gippiusové, Cvětajevové, Achmatovové, Nabokova, Zajceva, G. Ivanova, Kerenského, Merežkovského ad.

Nina Nikolajevna Berberovová (1901-1993), ruská básnířka, reportérka, prozaička, literární kritička, profesorka princetonské univerzity. S básníkem Chodasevičem odjela v r. 1922 do Berlína a žila s ním v Sorrentu a později ve Francii. V Paříži spolupracovala s emigrantskými časopisy a pohybovala se v okruhu velkých jmen ruské politické i literární emigrace. Důvěrně znala nejenom Bunina, Remizova, Zajceva, Gippiusovou, Merežkovského, ale i Kerenského, Miljukova a řadu dalších. Uveřejňovala povídky ze života drobných lidí, reportáže, literární kritiky i romány a vydala úspěšnou biografii Čajkovského. Po druhé světové válce odjela do Spojených států, vystřídala množství zaměstnání a posléze přednášela ruskou literaturu na amerických univerzitách. Uveřejnila biografii baronesy Marie Zakrevské-Budbergové Železnaja ženščina (1981, Železná žena) a obsáhlý spis o ruském zednářství dvacátého století Ljudi i loži (1986, Lidé a lóže). Její díla jsou hojně překládána do světových jazyků. Největší úspěch zaznamenala autobiografie Kursiv moj (Psáno kurzivou), zobrazující v nezvykle kritickém pohledu život ruské literární a politické emigrace i vlastní bohatý a složitý osud spojený s dramatickými osudy Ruska i Evropy první poloviny minulého století. Dožila se pádu komunismu i triumfální cesty do svobodné vlasti, kde byla nadšeně přijata jako ten, kdo spojuje velkou ruskou kulturu „stříbrného věku“ s kulturou současnosti.

Překlad Jiřina Miklušáková

759 stran, váz., 145 x 205 mm, ISBN 80-86356-18-3, rok vydání 2003

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Psáno kurzivou / Nina Berberovová

Psáno kurzivou / Nina Berberovová

Autobiografie známé ruské básnířky, prozaičky, literární kritičky a profesorky princetonské univerzity.