Jeskyně ve sněhu / Vicki Mackenzie

OWP45

Nový produkt

Cesta ženy ze západu za osvícením. Životní příběh ctihodné Tändzin Palmo.

Více informací

Cena269 Kč s DPH

-10%

299 Kč s DPH

Více informací

Jeskyně ve sněhu vypráví životní příběh Diane Perry z Londýna. V roce 1964 ve věku 21 let, tři měsíce poté, co přijela do Indie pomáhat tibetským uprchlíkům, přijala útočiště u Khamtul Rinpočheho a dostala jméno Tändzin Palmo. Stala se buddhistickou mniškou v rámci linie Kagjü. V té době byla teprve druhou ženou ze Západu, která se rozhodla následovat Buddhovo učení. A stala se asi tou nejslavnější – stala se legendou. Poté, co zjistila, jak těžké je pro ženu dostat se k pravému učení – nespokojila se s jednoduchými příběhy a rituály, které ji nabízeli, neboť toužila získat přístup k hlubokým, tajným naukám stejně jako ostatní mniši – muži –, rozhodla se, že dojde osvícení v ženské podobě. Což možná dnes nezní tak troufale jako tehdy, ale pro mnohé je stále nepředstavitelné, že by se žena mohla vážně a do hloubky věnovat duchovní praxi a dosáhnout osvícení.
Tändzin Palmo šla (a stále jde) houževnatě za svým cílem. Studovala staré tibetské texty, při pravidelných setkáních se svým guruem si vyjasňovala problémy, které se objevily při provádění praxe. A hledala ideální místo k meditaci, místo, kde by mohla nerušeně a intenzivně provádět duchovní cvičení. Nakonec se rozhodla pro tradiční jeskyni. Strávila v ní dvanáct let, z toho tři roky v úplném odloučení. Sama, ve výšce 4000 m, čelila sněhovým bouřím, divoké zvěři, hladu. Žila na ploše 2x2 metry, většinu času v meditačním boxu. Dokázala, že ženy mohou dosáhnout hluboké úrovně porozumění Buddhovu učení. Stala se vzorem a nadějí pro tisíce žen.
Po opuštění jeskyně byla zvána na přednášky po celém světě.Inspirovala mnoho žen, které hledají své místo v tradičních náboženstvích a duchovních hnutích, a dodala jim odvahu a sílu pokračovat v jejich úsilí. Před několika lety založila buddhistický klášter pro ženy, kterému se plně věnuje, ale na svůj slib nezapomíná.

Vicki Mackenzie - novinářka, která v roce 1976 zcela náhodou navštívila kurz meditace v Nepálu, což v ní vzbudilo celoživotní zájem o buddhismus. Žije střídavě v Austrálii a Anglii. Kromě Jeskyně ve sněhu vydala ještě Reincarnation: The Boy Lama a Reborn in the West: The Reincarnation Masters.

Překlad Markéta Černá

253 stran, váz., 144 x 205 mm, ISBN 80-86356-44-2, rok vydání 2008

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Jeskyně ve sněhu / Vicki Mackenzie

Jeskyně ve sněhu / Vicki Mackenzie

Cesta ženy ze západu za osvícením. Životní příběh ctihodné Tändzin Palmo.