Převtělení Madame Tussaudové

Gail Jones

Gail Jones (1955) se narodila a vyrostla v Západní Austrálii; vystudovala na Západoaustralské univerzitě, kde dnes přednáší anglickou literaturu a literární teorii. Její první sbírka povídek House Of Breathing (Dům dýchání) získala čtyři prestižní australské literární ceny a vynesla autorku do popředí současné australské prózy. Druhá kniha povídek, kterou zde představujeme českým čtenářům, vyšla v roce 1997 a román Black Mirror (Černé zrcadlo), jehož děj se odehrává v autorčině rodném kraji a v Paříži, se chystá k vydání v tomto roce.

Převtělení Madame Tussaudové – Jedna z nejorignálnějších současných australských spisovatelek ve svých povídkách umně spřádá fakt a fikci, aby v příbězích známých i neznámých osobností odhalila způsob, jakým se životy druhých mohou stát předmětem touhy, zaujetí, posedlosti, jinými slovy – fetišem.

Ruský klasik Anton Pavlovič Čechov, tvůrkyně slavného panoptika voskových figurín Madam Tussaudová, slavná vyzvědačka Mata Hari, spisovatelka Virgnia Woolfová, objevitelka rádia Marie Curieová, fotografka Margaret Cameronová či Marcel Proust – to jsou některé z historických postav, jejichž životy nám autorka přibližuje z nezvyklého úhlu v prózách, které navracejí vypravěčskému umění jeho poetickou dimenzi a zkoumají podstatu samotné literární tvorby i čtení jako procesu založeném na rezonanci odkazů a asociací.

Překlad Alexandra Büchler

133 stran, brož., 144 x 205 mm, ISBN 80-86356-03-5, rok vydání 2001

Cena 155 Kč OBJEDNÁVKA
prevteleni

ZPĚT