Vůně slunečnice

Povídky řeckých spisovatelek

Vybrala a přeložila Alexandra Büchler

Soti Triantafillou se narodila v roce 1957 v Athénách, kde vyrostla a vystudovala farmakologii a francouzskou filologii. Později studovala v New Yorku, kde získala doktorát v oboru historie městské kultury, a v Paříži, kde jí byl udělen doktorát v oboru filmové vědy a americké kultury 20. století. Vyučuje teorii a dějiny filmu a přeložila řadu literárních děl z angličtiny, francouzštiny, němčiny a italštiny (Henry James, D. H. Lawrence, Virginia Woolfová, J. G. Ballard, John Updike, Jean-Luc Godard, Leonard Gardner, Georges Sandová, Patrick Raynal, Robert Joli, Max Frisch, Niccoló Macchiaveli, Cesare Pavese). Vydala několik knih o filmu a tři sbírky povídek. K nejznámějším z jejích románů patří: V sobotu večer na kraji města, 1996, Zítra jiná země, 1997, Podzemní nebe, 1998. Její nejnovější román se jmenuje Továrna na tužky, 2000. Povídka "Restaurace zvaná 'Le ventre de Paris'" pochází z beletristické antologie na gastronomická témata Kmín a skořice.

Ersi Sotiropoulou se narodila v roce 1953 v Patrasu, vystudovala kulturní antropologii ve Florencii a pracovala osm let jako kulturní přidělenkyně řeckého velvyslanectví v Římě. Žije v Athénách. V roce 1980 vydala básnickou sbírku Jablko + Smrt + … + a román Prázdniny bez mrtvoly. Následovala novela Třídenní svátky v Joannině, 1982, a romány Fraška, 1982, a Mexiko, 1988. První sbírku povídek Velbloudovepř vydala v roce 1982. Povídka "Skoroperlička" je z její nejnovější povídkové sbírky Král hracích automatů, která vyšla v roce 1998.

Ioanna Karystiani se narodila v krétském městě Chania a povoláním je ilustrátorka. Spolupracovala s řeckými periodiky Tetarto, Rizospastis, Ena, Ikones a se zahraničním tiskem. Povídková sbírka Paní Katakisová, z níž pochází povídka "Šup šup", vyšla v roce 1998. Její první román Malá Anglie, který získal státní cenu za rok 1997, zachycuje atmosféru řeckého ostrova Andros v době meziválečného rozvoje loďařského průmyslu.

Amanda Michalopoulou se narodila v roce 1966 Athénách, zde vystudovala francouzskou filologii a pracovala jako novinářka, než se začala plně věnovat umělecké próze. Vydala sbírku povídek Venku je život pestrobarevný, 1994, v které je zařazena také povídka "Žlutí motýli". Její první román Kuřecí kůstky získal cenu literárního řasopisu Diavazo za rok 1996. Její nejnovější román Kolikrát to sneseš, 1999, se částečně odehrává v Čechách. Amanda Michalopoulou přispívá do literární rubriky athénských novin Kathimerini a do řecké Vogue.

Angela Kastrinaki se narodila v Athénách v roce 1961. Tam také vystudovala klasickou filologii a získala doktorát v oboru novořecké literatury. V současné době přednáší na univerzitě v Rethymnu na Krétě. Kromě odborných studií, článků, recenzí a překladu Poetiky Cvetana Todorova vydala tři povídkové sbírky Návštěvnice, 1990, Výlety s přítelkyněmi, 1993, a Hranice tepla, 1999. Povídka "Na horách" byla původně zařazena do sbírky Výlety s přítelkyněmi.

Zyranna Zateli se narodila v roce 1951 poblíž Soluně, studovala herectví v Athénách a posléze pracovala ve vysílání řeckého rozhlasu. V posledním desetiletí se věnuje výhradně literatuře. Povídka "O příběhu, který se nestal" pochází z její první sbírky Loňská snoubenka, která vyšla v roce 1984. O dva roky později vydala druhou povídkovou sbírku S půvabem v pustině. Román S vlčím svitem se vracejí, 1993, vzbudil velkou kritickou i čtenářskou pozornost a stal se nejprodávanšjší knihou roku. Její díla byla přeložena do italštiny, němčiny a ruštiny. Spisovatelka dělí svůj čas mezi Athény, Paříž a Portugalsko.


94 stran, brož., 144 x 205 mm, ISBN 80-86356-00-0, rok vydání 2000

Cena 0 Kč NENÍ V PRODEJI
vune slunecnice

ZPĚT