Kočky na dražbě / Povídky velšských spisovatelek

OWP38

Nový produkt

Povídky Sioned Puw Rowlands Kate Roberts Jane Edwards Eigra Lewis Roberts Siân James Leonora Brito Stevie Davies Nia Williams Francesca Rhydderch Angharad Price

Více informací

Cena119 Kč s DPH

Více informací

Kate Roberts (1891-1985) byla význačnou postavou velšské literatury 20. století. Narodila se a vyrůstala v Rhosgadfanu poblíž Caernarfonu v severním Walesu v době, kdy zde započala intenzivní těžba břidlice. Její dílo se dělí na dvě zřetelná období. Práce prvního období se zabývají komunitou, kterou znávala jako dítě. Ve druhém období se autorka soustředila především na izolaci jedince v blahobytném světě. Psala také o dětech, ačkoli sama žádné neměla. Byla rovněž kritičkou a politickou aktivistkou. Povídka „Kočky na dražbě“ je ze sbírky Hyn o Fyd (1963, Svět jaký je).

Jane Edwards (1938) vyrostla na ostrově Ynys Mon (Anglesey) v severním Walesu. Její ranější milostné romány z 60. let byly díky užití soudobého jazyka oblíbené u mladších čtenářů a čtenářek. Tvorbu Jane Edwards lze charakterizovat jako psychologický realismus: zabývá se vztahy dospělých a dětstvím. Se svou současnicí Eigrou Lewis Roberts se řadí k nejvýznačnějším velšsky píšícím autorkám. „Schůzka naslepo“ je titulní povídkou stejnojmenné sbírky Blind Date (1989), která proniká do rozporuplných pocitů provázejících mládí a dospívání a výrazně se zapsala do dějin velšské literatury 20. století. V roce 1992 se kniha dočkala televizní adaptace.

Eigra Lewis Roberts (1939) se narodila v Blaenau Ffestiniog v severním Walesu. Než se stala spisovatelkou, nějakou dobu učila. Zaměřuje se na každodenní lidské problémy, zvláště z pohledu žen. V letech 1965 a 1968 získala medaili National Eisteddfod za prózu. Rozsáhlé dílo – romány, povídkové sbírky, hry a tvorba pro rozhlas, televizi a film – ji řadí mezi nejvýznačnější současné velšsky píšící autory. Povídka „Ztráta“ vyšla v antologii Storiau’r Dydd (1968, Příběhy dne).

Siân James (1932) vyrostla v západním Walesu. Po absolutoriu na University of Wales v Aberystwythu nějakou dobu učila, než se začala věnovat výhradně psaní. Je autorkou sedmi románů, za svou tvorbu získala četná ocenění. Často se soustředí na životy žen, jako například v povídkové sbírce Not Singing Exactly (1996, Ne zrovna zpěv), která získala od Velšské rady pro umění cenu za knihu roku 1997. Z této sbírky pochází povídka „Myřina matka má povyražení“. Jeden z jejích nejlepších románů A Small Country (1979, Malá země) se odehrává za první světové války ve farmářské komunitě v západním Walesu.

Leonora Brito žije celý život v Cardiffu, kde na místní univerzitě vystudovala práva a dějiny. Nejznámější je její sbírka povídek Dat’s Love (1995, To je láska), která získala řadu literárních cen a byla uvedena na Radio 4. Z této sbírky také pochází povídka „Kořeny“. Autorčiny příběhy, často s břitkými dialogy a citem pro detail, jsou námětově rozmanité a často oscilují mezi realitou a neskutečnem.

Prozaička a historička Stevie Davies se narodila ve Walesu. Působila jako výzkumná vědecká pracovnice na Roehampton Institute v Londýně a je členkou Královské literární společnosti. V současné době pracuje na University of Wales ve Swansea. Je autorkou devíti románů. Román Impassioned Clay (Prodchnutá hlína) se v roce 1999 dostal do užší nominace na cenu za knihu roku Velšské rady pro umění. The Element of Water (2001, Vodní živel) se odehrává u Plönského jezera na severu Německa ve dvou časových obdobích – kolem roku 1945 a 1958. Tento román získal v roce 2002 od Velšské rady pro umění cenu za knihu roku a zároveň se ocitl v širší nominaci na Booker Prize 2001 a Orange Prize 2002. Její poslední román Kith and Kin (2004, Přátelé a příbuzní) zkoumá meze a konflikty přátelství. Povídku „Prosím“ autorka napsala pro tuto antologii.

Nia Williams se narodila a vyrostla v Cardiffu a v současné době žije v Oxfordu, kde působí jako spisovatelka a redaktorka na volné noze. Publikovala řadu povídek, které byly uvedeny na Radio 4 a Radio Wales. V roce 2001 vydala svůj první román The Pier Glass (Pilastrové zrcadlo), který se odehrává v předměstských uličkách současného Cardiffu na přelomu 19. a 20. století a za bitvy u Bosworthu v 15. století. Román se zabývá potřebou vytvářet příběhy, které však neodpovídají realitě. Druhý román má vyjít v roce 2004 až 2005. Povídka „Slovo“ poprvé vyšla v antologii Power: An Anthology of Short Stories by Women from Wales (1998, Síla: Povídky velšských spisovatelek).

Francesca Rhydderch (1969) studovala moderní a středověké jazyky v Cambridgi. Nejprve pracovala v kulturním časopisu Planet: The Welsh Internationalist a později se stala šéfredaktorkou největšího nakladatelství ve Walesu – Gomer Press, kde má na starosti anglicky psanou literaturu pro dospělé. Redakčně připravuje literární čtvrtletník New Welsh Review a pracuje na svém prvním románu. Povídku „Paběrkářky“ autorka napsala pro tuto antologii.

Angharad Price (1972) vyrostla poblíž Caernarfonu v severním Walesu. Studovala moderní jazyky v Oxfordu. Je autorkou dvou románů. Nedávno vydaný O! Ty y Gorchudd (2002, Odhrňte závoj) se setkal s velmi pozitivním ohlasem kritiky a v roce 2002 získal od National Eisteddfod medaili za prózu. Angharad Price také působí jako kritička, publikovala několik prací o velšském románu 90. let. Přednáší ve velštině na univerzitě v Cardiffu. Povídka „Žena odvedle“ poprvé vyšla v časopise Tu Chwith (7/1997).

Překlad Alexandra Büchler, Eva Klimentová, Vladimíra Šatavová a Lucie Šavlíková

91 stran, váz., 145 x 205 mm, ISBN 80-86356-37-X, rok vydání 2004

Recenze

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Kočky na dražbě / Povídky velšských spisovatelek

Kočky na dražbě / Povídky velšských spisovatelek

Povídky Sioned Puw Rowlands Kate Roberts Jane Edwards Eigra Lewis Roberts Siân James Leonora Brito Stevie Davies Nia Williams Francesca Rhydderch Angharad Price